Poniżej pomagamy w wyborze platformy ecommerce do handlu internetowego.

Otwierając sklep internetowy lub przenosząc swój istniejący sklep na nową platformę można wybrać:

Nasza firma dostarcza rozwiązania na każdym etapie w każdym modelu.

Udostępniamy oprogramowanie w modelu SaaS, sprzedajemy licencję systemu oraz tworzymy rozwiązania dedykowane.

System dedykowany

Określając potrzebę posiadania sklepu dedykowanego, należy stworzyć listę wymagań i kluczowych czynników (funkcji). Może się okazać, iż dedykowanych modułów jest niewiele lub jedyną dedykowaną funkcjonalnością jest integracja z systemem ERP.

Obsługa zamówień, logistyka, polityka cenowa to ściśle określone wymagania co do systemu e-commerce. Wymagania te rzadko będzie w stanie spełnić system pudełkowy, bo najczęściej dotyczą one:

Często system dedykowany tworzony jest na bazie systemu open source, czy też elementów wykorzystywanych w poprzednich projektach.

Zakup licencji

Zakup systemu na własność wraz z gwarancją, na 2 lata lub więcej oraz wsparciem przez określony płatny dodatkowo czas, to bardzo dobre rozwiązanie dla dynamicznych firm, szukających dobrej platformy na wiele lat.

Ponadto możemy stworzyć listę wymagań i zgłosić się do dostawcy oprogramowania, aby ją wykonał.

Oprogramowanie pudełkowe sprzedawane na licencji nie różni się zbytnio od oprogramowania pudełkowego sprzedawanego w modelu dzierżawy:

Tak naprawdę zarówno w przypadku systemu kupionego w formie licencji, jak i dzierżawy oprogramowania, aby uzyskać funkcję która jest potrzebna tylko nam, musimy przelicytować innych klientów. Teoretycznie w przypadku systemu SaaS możemy usłyszeć, iż na platformie nie da się danej funkcji wykonać, natomiast przy zakupie licencji zawsze jest taka możliwość.

Pamiętajmy jednak, iż modyfikując znacząco system, tracimy szansę na łatwą – tanią, szybką i bezpieczną – aktualizację. Rynek e-commerce ma to do siebie, iż bardzo szybko się zmienia. Właściciel sklepu nie powinien dopuszczać do sytuacji, gdy posiada oprogramowanie sklepu, którego nie można aktualizować czy rozwijać… Radziłbym więc racjonalnie podchodzić do indywidualizacji oprogramowania na licencji. Jeśli właściciel sklepu mocno zmodyfikuje kluczowe funkcje aplikacji, to okaże się, że otrzymał tani system dedykowany. Pół biedy, jeśli taki system wystarczy mu na kilkanaście miesięcy czy kilka lat. Tak, jak wspomniałem wcześniej – handel internetowy zmienia się bardzo dynamicznie i nieaktualizowany system szybko przestaje spełniać oczekiwania. W interesie dostawcy oprogramowania nie jest jednak rozwijać wiele systemów dedykowanych po niskich stawkach godzinowych, lecz rozwijać produkt pudełkowy i sprzedawać go w jak największej ilości.

Dzierżawa systemu

Oprogramowanie w modelu SaaS szturmem zdobyło branżę IT, okazuje się jednak, iż na rodzimym rynku e-commerce nie zbiera tak dobrych opinii. Główne zarzuty, które stawiane są systemom w SaaS to:

Tak, jak wspomniałem, część tych zarzutów dotyczy tylko prostych platform. Podobnie jak programy graficzne czy muzyczne, sklepy internetowe kierowane są do użytkowników o różnych potrzebach. Jeśli decydujemy się na platformę targetowaną do szerokiego grona klientów o podstawowych potrzebach, możemy liczyć na bardzo prostą obsługę, niską cenę, ale i mało zaawansowaną funkcjonalność. W przypadku, gdy wybieramy zaawansowany system, musimy się liczyć z dłuższym czasem wdrożenia, a także koniecznością zaangażowania większej wiedzy i zasobów po naszej stronie.

Czy system dzierżawiony musi wyglądać standardowo? Nie. Wszystko oczywiście zależy od możliwości platformy, projektu graficznego oraz czasu poświęconego na wdrożenie. Im bardziej projekt odbiega od domyślnego szablonu, tym więcej pracy, a co za tym idzie wyższa cena wdrożenia – tyczy się to jednak w równym stopniu platformy SaaS, jak i systemu pudełkowego na licencji.

Jeśli idzie o dodatkowe funkcje, to wszystko zależy od platformy. Istnieją bardzo proste rozwiązania, które nie pozwalają na żadne indywidualizacje. Zaawansowane platformy natomiast udostępniają API, umożliwiają tworzenie dodatkowych modułów importu i eksportu danych oraz wzbogacanie panelu administracyjnego czy strony www o dodatkowe narzędzia i funkcje. Przy okazji zapewniają też integralność i zgodność, co pozwala na aktualizacje systemu.

Jakie są więc zalety posiadania sklepu w SaaS? Najważniejsze to:

SaaS to swoistego rodzaju umowa – właściciel sklepu decyduje się na stałe niewielkie opłaty, w zamian otrzymuje opiekę nad systemem, poprawki oraz nowe moduły. Dla większości sklepów to wystarczy, jest jednak oczywiście szereg firm, które muszą pójść o krok dalej.

Co wybrać?

Jeśli właściciel sklepu ma doświadczenie, powinien wykonać ją na własną rękę i na tej podstawie sprecyzować swoje potrzeby. Jeśli nie – warto znaleźć konsultanta lub zwrócić się do agencji specjalizującej się w e-commerce.

Oczywiście należy także realnie oceniać swoje możliwości. Jeśli mamy pomysł na e-commerce i dysponujemy budżetem 1000 zł na otwarcie sklepu, należy wybrać prostszą platformę w modelu SaaS. Jeśli mamy doświadczenie w programowaniu stron, można pomyśleć o wyborze systemu open source. W przypadku, gdy sklep ma stanowić istotny kanał sprzedażowy i jest to nowy projekt biznesowy, na który możemy przeznaczyć kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto rozpocząć od benchmarku, stworzyć mini strategię działania i tak przygotowanym wybierać platformę czy dostawcę oprogramowania. Nie ma jednego słusznego rozwiązania – pomimo tego, co mówią sprzedawcy oprogramowania, dostawcy platform czy programiści korzystający z open source.